"Sinu unistused täituvad vastavalt tellimusele. Hoia usku ja ära kahtle."

Kristallihaldjad

KRISTALLIHALDJATE KRISTALLIPOOD

Uued tooted

Kõik uued tooted

Äripäeva intervjuu Maiviga: Kristallide värvikirev maailm. Väekad kivid maapõuest
Kategooria:

Kristallid Äripäevas Maivi Talving intervjuuKristallihaldjatega võttis ühendust Äripäeva toimetaja, et kirjutada lugu vääris- ja poolvääriskividest.

.

Kristallide värvikirev maailm. Väekad kivid maapõuest

Kristallid on muutunud olulisteks abilisteks igapäevaelus, olnud läbi aegade hinnatud kingitused oluliste sündmuste ja tähtpäevade puhul, samuti kasutatakse neid lisaks ehetele ehituses, teraapias ning tehnoloogias. 

Kristallihaldjad OÜ asutaja Maivi Talving jagab Äripäeva lugejatele soovitusi, kuidas kristallide laias maailmas orienteeruda.

Mis on vääris- ja poolvääriskivid?

Teaduslikult nimetatakse kristallideks ehk vääris- või poolvääriskiviks tahket ainet, milles aineosakesed (aatomid, molekulid, ioonid) asetsevad korrapärases, ruumilises kolmemõõtmelises struktuuris ehk kristallvõres. Kristallivõre tüüpi, mille struktuuris on aatomid asetatud korrapäraselt või kihiliselt ja mille aatomeid hoiab koos kovalentne side, nimetatakse aatomvõreks. Sellistel aatomvõrega tahketel ainetel on kõrge sulamistemperatuur, nad on toatemperatuuril tahked, vees lahustumatud, osad juhivad elektrit, osad mitte. Näiteks teemant, kvartsid, räni jpt loodulikud mineraalid. Igal mineraalil on ainuomane aatomvõre, mis määrab tema kõvaduse, kuulumise mineraalide gruppi, muud keemised ja füüsikalised omadused.

Mineraalid on kõige korrapärasemad ja lihtsamad tahked ained maailmas. Kergem on öelda looduslike mineraalide kohta lihtsalt kristallid või kalliskivid, mille alla kuuluvad näiteks kõik kvartsid, kaltsiidid, kaltsedonid, teemant ja paljud teised mineraalid, mida omakorda nimetatakse vääris- ja poolvääriskivideks. "Krystallos" sõna pärineb kreeka keelest ja tähistab sõna "kristall" - see tähendas algselt kõike, mis on tardunud või tahkunud nagu jää.

Kristalli teemanti aatomvõreKindlasti tasuks hoiduda meelevaldsest nimetusest kivid, mis Eestis on mingil põhjusel populaarne, sest kõik kivid ei ole mineraalid - mineraaliks teeb ühe kivimi see, kui tal on korrapärane kristallstruktuur ehk kristallvõre ning siis võime nimetada seda lühidalt kivimiks, mitte kiviks.

Siit videost saab vaadata teemanti ja grafiidi kristallvõre >

Siit saab lugeda kristallvõrede tüüpidest lähemalt >

Kuidas erinevad poolvääriskivid vääriskividest?

Kasulik on teada, et vääris- ja poolvääriskivid on oma omadustelt samaväärsed, st neil on kristallile omane aatomvõre. Kristallide jaotusega vääris- ja poolvääriskivideks on püütud luua selgust mineraalide, kivimite ja orgaaniliste ainete hulgas, kuid seda selgust ei ole tegelikult loodud ning vääris- ja poolvääriskivil ei ole erisusi, mis neid teineteisest eristaks st et nad mõlemad omavad kristallstruktuuri ja keemilist koostist. Minu nägemuses ei ole vääriskivi millegipoolest väärikam kui poolvääriskivi :)

Infot põhjalikult uurides, olen järeldanud, et mineraale sel moel jaotades on see tehislik klassifikatsioon, mis minu arvates tuleneb eelkõige juveelituru vajadusest teatud haruldasemaid ja ilusamaid kivimeid hinnalisemaks määrata. Vääriskivideks peetakse teemanti, safiiri, smaragdi ja rubiini ning poolvääriskivideks kõiki teisi ülejäänuid kristallstruktuuri omavaid mineraale, näiteks granaat, mäekristall, roosa kvarts, ametüst, tansaniit ja paljud teised. Samas võib olla näiteks kehva kvaliteediga rubiin palju odavam kui kõrge kvaliteediklassiga ametüst või lasuriit.

Meie Kristallihaldjate kristallipoes sellist klassifitseerimist kivimite vahel ei tee ja püüame inimesteni tuua võimalikult laiaulatusliku valiku erinevaid mineraale kogu maailmast nii ehetena, lihvimata või lihvitud kujul ja ka tervendusvahenditena. Oma imekauni välimuse tõttu on poolvääriskivid armastatud ehtematerjal ning ka metafüüsilises valdkonnas on nad samaväärselt väekad kui vääriskivid. Märgime oma kristallipoes kristallide juurde kvaliteediklassid A, AB, B või C - nii saab inimene aru, miks üks roosa kvarts on kallim kui teine ja see õpetab inimesi mineraale "geoloogi pilgu" läbi uurima ja tundma õppima.


Millisesse hinnaklassi kivide hinnad jäävad? Millest hind sõltub?

Sõltumata klassifikatsioonist tuleneb hind mineraali suurusest, kvaliteedist, haruldusest, värvi puhtusest ja muudest teguritest. See võib alata sentidest ja ulatuda tuhandete eurodeni välja. 

Kuuldavasti on USA Kaubanduskomisjon kaalunud keelustada kivide määratlemist vääris- ja poolvääriskivideks, kuna see on esile kutsunud valesti mõistmist. Näiteks teemanti hinnalisus, ihaldatavus ja ülikõrge hind on eelkõige hea turunduse tulemus, sest teemant ei ole haruldane mineraal, on olemas palju haruldasemaid. 1950ndatel Ameerika Ühendriikides valmis reklaamikampaania, milles näidati, et ainus õige kivi abielusõrmuseks on teemant ja see maksab mehe kahe kuu palga. Hind tõsteti üles kunstlikult ettevõtte poolt, omades teemantikaevanduste monopoli, mis suures pildis kestab siiani. Loodi ilus müüt ja see müüt elab siiani. Jah, teemant on kalliskividest kõige tugevam (Mohs'i skaalal 10st pallist 10 kõvadusega) ja vastupidavam ning tal on kõige kõrgem valguse peegeldamise võime, samas on optilisel kaltsiidil ja kvartskristallil sarnased kvaliteedid ja veel enamgi – nende häid energiajuhi omadusi kasutatakse ära tehnoloogias. Ma ise näiteks kasutan erinevate energiajuhi omadustega kristalle pidevalt oma teraapiatöös, et võimendada energiate liikumist, taotlust ja tulemust.


SeleniidikaevandusKust kristallid peamiselt pärinevad?

Maa sisemus peidab endas võrratult ilusat mineraalide maailma, mis on tekkinud miljonite aastate jooksul maakoores toimuvate protsesside tagajärjel. Kristallid moodustuvad kõikjal, kus on kasvuruumi ja tekkeprotsessiks sobivad tingimused: rõhk, gaasid, magma, elemendid nagu hapnik, vesi, naatrium, kuld, raud jt. Sõltuvalt keskkonnast ja elementide segunemisest tekivad erinevad mineraalid, mis hakkavad kristalliseeruma ja moodustavad korrapärase aatomstruktuuri. 

Pildil: Seleniidikoobas "Cave of the Giant Crystals", Naica kaevandus, Chihuahua, Mehhiko. wikipedia.org

Poolvääriskivid koguvad järjest enam populaarsust. Miks neid nii väga hinnatakse?

Arvan, et nüüdne populaarsus tuleneb inimeste teadlikkuse kasvamisest ja iidsete tarkuste taasavastamisest. Inimesed on avatumad vastu võtma uut ja tegema julgemalt muutusi, mis lähtuvad iseenda vajadustest, mitte ühiskondlikust normist.

Eelkõige hinnatakse kalliskive nende ilu tõttu ja seda juba tuhandeid aastaid. Kristallide unikaalseid omadusi on kasutatud ehituses, riigivalitsejate võimusüboolikas, tänapäeval on kristallid kasutust leidnud ka tehnoloogias: kvartskellade, arvutite ja muu aparatuuri valmistamisel. Kuna nad on ka rikkalikud mineraalide allikad (magneesium, raud, kaltsium jm), siis ajaloost on teada kristalleliksiiride kasutamist haigustest tervendamisel. Samuti kasutavad kristallide harmoonilisest struktuurist tulenevaid energiad kristalliterapeudid. Korrapära ja lihtsus, ükskõik millisel kujul esinedes, mõjutab kaootilisi energiaid alati korrapära suunas, mida tunneme harmoonia ja rahulolutundena. Inimesed tajuvad seda alateadlikult ja see panebki neid kasutama väekaid kivimeid ehetena või muul moel.

Kristallihaldjad on palju aastaid pakkunud võimalust osaleda erinevates praktilistes töötubades, kristalliseanssidel ja reisidel kristallikaevandustesse Sri Lankal, et inimesed saaksid seda imelist võlumaailma paremini tundma õppida ja omal käel kogeda. Inimeste suure huvi tõttu saigi asutatud Kristallihaldjad OÜ üle 9 aasta tagasi ja loodud põhjalik veebikeskkond www.kristallihaldjad.ee, kus anname edasi oma kogemustel põhinevaid teadmisi mineraalide ja nende kasutamise kohta. Inimesed vajad helgust ja kergust ning seda kristallid ka pakuvad neile.

Oma tunnetusest ja kogemustest lähtuvalt kirjutan kristallidest ja omadustest Kristallihadjate kodukal ja kristallipoodi, lisaks kogun kokku põnevaid fakte maailmast ja ajaloost. Aga kirjutan ka muudel teemadel energiaterapeudi pilgu läbi, kus ajakirjas Tervisetark ilmunud artikleid ja mu blogipostitusi saab lugeda www.holetta.ee lehelt >

Maivi Talving Kristallihaldjate kristallikoolPoolvääriskivide valik on poodides väga lai. Mille põhjal valida poolvääriskive endale või kellelegi kingiks peale selle, et kivi on ilus ja meeldib?

Kui kristalli omadusi ei tea, siis tõepoolest tuleks lähtuda meeldimisest. Sel viisil valides märkab hiljem lugedes, et alateadlikult on valitud õige kivi. Kristallid vibreerivad erinevatel sagedustel, sõltuvalt oma liigist ja värvist. Inimene tajub seda, isegi kui ta ei usu.

Teine võimalus on valida kivi endale konkreetse vajaduse järgi - näiteks stressi ja pingete maandamiseks, elektromagnetkiirguse kaitseks, enesekindluse või muude isikuomaduste võimendamiseks. Selle jaoks sai me kodulehele loodud nutikas otsing "Vali kristall" >

Levinud on arusaam ja müüt, et kristall tõmbab inimese ellu näiteks materiaalset küllust või armastust. Selgitan alati, et kristall iseenesest seda ei tee, sest enamusel kristallidel ei ole magnetilisi omadusi :) Kristallid töötavad resonantsi põhimõttel, st kristallide omaduseks on korrastada ja tasakaalustada inimeses olevaid kaootilisi energiaid ning läbi selle tasakaalu loob inimene ise soovitud seisundid, näiteks materiaalse külluse, edu ja rõõmu. Kõik põhineb igaühe uskumustesüsteemil. Kuid just kristallile omane aatomvõre määrab ära sageduse ja mõju. Kristallide võnkesagedus on väga püsiv ja harmooniline (koherentne) ning seetõttu saab neid kasutada inimese enda energiavälja võnkesageduse korrastamiseks ja häälestamiseks, umbes nii nagu heliharki pillide häälestamiselgi. Kõige peenemal tasandil on kõik energia – nii kristallid kui inimene. Just sel põhjusel on kristallid väga armastatud ehtekivimitena ja töövahenditena ka paljudes energiateraapia praktikates.

Kristallihaldjate jaoks on mineraalid elav loodus nii nagu ka taimed, keda saame oskuslikul kasutamisel panna inimeste heaks veelgi enam tööle. Kristallide valiku lihtsustamiseks oleme kokku pannud ka palju erinevaid kristallikomplekte ja ehtekomplekte, mis on ka kinkimiseks väga head. 

Pildil: Maivi jagamas teadmisi kristallidega tervenduse kohta Kristallihaldjate kristallikoolis.

KristallihaldjadMillest kristallide valikul veel juhinduda?

Vastavalt kasutusalale on saadaval kristalle kõikvõimalikes erinevates lihvitud vormides - mugavad ümaraotsalised pulgad on head massaažiks, ilusad mitmest kristallist kokku pandud kristallvardad on peeneenergiate juhtimise instrumendid, kahe teravikuga tipud on mõeldud kristallvõrede ehk maatriksite moodustamiseks, kerad on universaalsed ja lihtsasti kasutatavad harmoonia loojad, lapikud kivid on head teraapiaks või mõnusad padja alla panemiseks jne. Kas eelistada rohkem looduslikke töötlemata toorkivisid või lihvitud kivimeid, on puhtalt maitse-eelistuse, kasutusala ja sisetunde küsimus.

Kas ja miks on oluline kristalle hooldada? 

Jah, nad vajavad hooldamist regulaarselt, sest kristallilisest struktuurist tulenevalt on neil võime salvestada, neelata, suunata ja koondada energiaid. Puhastamine hoiab kristalli kauem ilusamana ja väekamana. Näiteks mäekristallil, karneoolil ja seleniidil on omadus puhastada teisi kristalle. Kõige lihtsam viis on veega ja heliga puhastamine. Kõik ehted tuleks enne pesemist enda küljest eemaldada, et vältida pesuainetega reageerimist, nii nagu juhtub ka hõbeda ja kullaga. Pikemalt loe kristallide hooldamise kohta Kristallihaldjate kodulehelt siit >

 

Artikkel ilmus ajalehes Äripäev


KINGIIDEED:

  • Kristallihaldjate kristallikomplektKristallikomplektid “Küllus ja raha”, “Kaitse ja negatiivsus”, “Loovus ja inspiratsioon”, “Armastuse suurendaja”, “Meeste vägi” ja paljud teised komplektid on väga head kinkimiseks. Kristallikomplektid >
  • Mida lähemal on kristall kehale seda tugevam on tema mõju, seepärast on kalliskive hea kanda ehetena: käevõruna, riptasina, kaelakeena ja muul kujul. Kristallihaldjate ehted >
  • Suurtes mõõtudes kristallimandalad seinapiltidena suurtes on sobivad ruumide kaunistamiseks ja väestamiseks ja kristallimandalate ehted. Maivi Kristallimandalad >

.

 

 

« Tagasi